Zasiłek pogrzebowy – ZUS, KRUS, ile wynosi?

Śmierć bliskich to trudny czas dla rodziny. Trudny ze względów emocjonalnych, ale także z powodu finansów. Człowiek przeżywa śmierć ukochanej osoby, a jednocześnie musi zadbać o pogrzeb i inny tego typu sprawy organizacyjne. W Polsce istnieje pomoc w takich sytuacjach, wypłacany jest zasiłek pogrzebowy. Kto może go otrzymać i ile wynosi? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Kto wypłaca zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Jest to zależne od tego gdzie ubezpieczona była zmarła osoba. Świadczenie to wypłacane jest bez względu na to jakie dochody ma osoba, której ten zasiłek się należy.

Komu i w jakich okolicznościach należy się zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy należy się osobie, która poniosła koszty organizacji pogrzebu i musi te koszty udokumentować. W takiej sytuacji zasiłek ten należy się nie tylko osobom spokrewnionym ze zmarłym. Może je także z punktu widzenia prawa, otrzymać osoba całkowicie obca, choćby sąsiad czy jakaś instytucja.

Trzeba pamiętać, że ani ZUS ani KRUS nie daje tych pieniędzy tak po prostu. Musi być spełniony jeden z warunków, dotyczących zmarłej osoby. Osoba ta musiała mieć przyznaną rentę lub emeryturę, była ubezpieczona w ZUS lub KRUS, zmarła w skutek wypadku lub choroby zawodowej, miała przyznaną rentę socjalną itp.

Pieniądze mogą być wypłacone w przypadku śmierci :

  • rodzica, ojczyma, rodzica zastępczego
  • małżonka
  • rodzeństwa
  • dziadka, babci
  • wnuka
  • dziecka

Tak jak wcześniej było wspomniane, pieniądze te przysługują także osobom z poza rodziny, które pokryły koszty pogrzebu.

Ile wynosi zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy wynosi obecnie 4000 złotych. Tyle otrzymają członkowie rodziny osoby zmarłej. Nie ma znaczenia jak dużo wydali na organizację pogrzebu. Kwota ta zawsze będzie wynosiła 4000 złotych. Jeśli koszty organizacji pogrzebu pokrył ktoś nie z rodziny, wtedy zwracana jest kwota poniesionych kosztów, ale nie może to być więcej niż ustawowe 4000.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *