Czy da się wziąć pożyczkę na 500+?

Świadczenie 500+, szczególnie od lipca 2019, kiedy zostało rozszerzone o pierwsze dziecko, stanowi znaczną pozycję w budżecie wielu polskich rodzin. Wielu beneficjentów programu zastanawia się, czy skoro de facto stanowi on stały dochód rodziny, to czy powiększa ich zdolność kredytową i zwiększa szanse na otrzymanie kredytu?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od rodzaju kredytu, instytucji, w której ubiega się o kredyt, innych dochodów oraz historii kredytowej.

Kredyt hipoteczny a 500+

Po pierwsze warto by się zastanowić, czy spożytkowanie 500+ na finansowanie kredytu hipotecznego jest zgodne z założeniami programu. Tu odpowiedź wydaje się twierdząca — świadczenie to powinno być przeznaczone na zaspokojenie potrzeb dzieci, a zakup mieszkania na pewno można do nich zaliczyć. Przy średniej wysokości dochodach, dodatkowe 500, 1000 czy więcej złotych powinno podnieść zdolność kredytową do wysokości umożliwiającej zakup mieszkania.

Niepewny dochód

Niestety większość, jeśli nie wszystkie, banki nie uznają tego dodatkowego dochodu jako stałego i pewnego. Dlatego 500+ nie jest brane pod uwagę przy wyliczaniu długoterminowej zdolności kredytowej. Wynika to z dwóch czynników. Po pierwsze nie wiadomo, jak długo program będzie realizowany, lub czy nie będą do niego wprowadzone jakieś ograniczenia wykluczające większe grupy rodzin z możliwości pobierania świadczenia.

Ponadto kredyty hipoteczne zaciągane są na wiele lat – 20-30 – a świadczenie w większości przypadków wypłacane będzie znacznie krócej ze względu na to, że dzieci, na które pobierane jest 500+ staną się w międzyczasie pełnoletnie.

Kredyt gotówkowy a 500+

Trochę inaczej ma się sprawa w przypadku pożyczki gotówkowej. Takie kredyty zaciągane są na mniejsze sumy i na znacznie krótszy okres niż kredyty hipoteczne. Jednak w przypadku banków pożyczka na 500+, jako jedyne źródło dochodów raczej nie jest możliwa. Polityka banków jest dosyć restrykcyjna i o ile świadczenie może być uwzględnione w przypadku liczenia zdolności kredytowej, na pożyczkę mogą liczyć tylko ci, którzy mają także inne, stałe źródła dochodu.

Kredyt w instytucji pozabankowej

W ostatnich latach polityka wielu instytucji pozabankowych udzielających kredytów również stała się bardziej restrykcyjna, ale w odróżnieniu od banków częściej biorą pod uwagę realne dochody gospodarstwa domowego, a nie te pozyskiwane wyłącznie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Dzięki temu bez trudu można znaleźć instytucję pożyczkową umożliwiającą wzięcie chwilówki także w przypadku, gdy 500+ jest jedynym lub znacznym źródłem dochodu dla rodziny.

Ważna jest tutaj dotychczasowa historia kredytowa — to czy poprzednie zobowiązania były spłacane terminowo. W takim przypadku możliwa jest nawet pożyczka przez internet – sprawdź ofertę na https://www.extraportfel.pl/pozyczka-przez-internet-na-konto-2. Doradcy finansowi, a także porównywarki finansowe ułatwiają wyszukanie takich pożyczkodawców, którzy honorują świadczenia socjalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *