Co zabrać do pracy w Holandii? Lista najważniejszych rzeczy

Dla niektórych osób pakowanie jest przyjemną częścią podróży, która pozwala oswoić się z wizją wyjechania z kraju na dłużej. Dla innych jest zmorą i odkładają tę czynność na ostatnią chwilę, co często prowadzi do chaosu, przeładowanych toreb i zapomnianych przedmiotów. Z pomocą może przyjść nasza lista najważniejszych rzeczy, na podstawie której dowiesz się co zabrać do pracy w Holandii.

Pakowanie – minimalizm czy przygotowanie?

Warto pamiętać o tym, że pakowanie się do pracy za granicą różni się od tego, jakie stosuje się przed wyjazdem na wakacje. Trzeba pamiętać o tym, że przez kilka tygodni lub miesięcy wszystko to, co będzie się miało ze sobą w torbie, będzie „małym domem” i musiało spełniać funkcję przedmiotów pozostawionych w mieszkaniu.

Jednak z drugiej strony nie można popadać w przesadę i brać ze sobą całej sterty rzeczy. W ostatnich latach minimalistyczne pakowanie stało się trendem, który świetnie sprawdza się w przypadku wyjazdu do pracy w Holandii. W tym kraju można kupić wszystko to, czego się zapomni lub nagle okaże się przydatne. Dlatego nie trzeba panikować, gdy w walizce zabraknie ładowarki czy ciepłego swetra.

Odzież – jak ją dobrać?

Chociaż Holandia jest całkiem niedaleko Polski i jej klimat jest dość podobny, to jednak w niektórych aspektach może zaskoczyć. Przeważnie jest tam cieplej, ale jednocześnie o wiele bardziej wietrznie i deszczowo. To sprawia, że grube płaszcze czy wełniane szale warto zamienić na kurtki przeciwdeszczowe i wygodne czapki.

Pomimo tego, że Holandia jest małym krajem, to jednak bardzo zróżnicowanym. Inny klimat panuje nad samym morzem (czyli np. w Hadze), a inny przy granicy z Niemcami (np. w Roermondzie). Warto więc sprawdzić pogodę dla danego regionu, w którym będzie się pracowało.

Lista rzeczy do spakowania na wyjazd za granicę do pracy

Przygotowując listę rzeczy do spakowania, warto podzielić ją na kilka najważniejszych segmentów. Zaliczają się do nich:

1. Dokumenty

Ilość i rodzaj dokumentów może różnić się od tego, jaką pracę będzie się wykonywać i przez kogo została ona zaaranżowana. W przypadku rozpoczęcia współpracy przez agencję zatrudnienia, to zazwyczaj firma zajmuje się wszystkimi najważniejszymi formalnościami lub też przygotowuje specjalną listę dla swoich klientów. Niezależnie od formy zatrudnienia warto mieć przy sobie:

  • dowód osobisty – zawsze lepiej trzykrotnie sprawdzić, że znalazł się on w portfelu, a przed wyjazdem trzeba upewnić się, że jest ważny przez co najmniej kolejne sześć miesięcy;
  • drugą formę dowodu tożsamości – może to być prawo jazdy lub paszport, które warto trzymać oddzielnie na wypadek zgubienia;
  • kartę pokładową lub inny bilet – można je wydrukować, a także przechowywać w formie cyfrowej, aby zaoszczędzić czas na lotnisku czy na dworcu;
  • kopie ważnych dokumentów – zalicza się do nich m.in. ubezpieczenie zdrowotne, umowa z pracodawcą lub agencją pośrednictwa pracy, dowód sczepień- w tym na Covid-19 lub negatywny wynik testu na koronawirusa.

2. Leki i podręczna apteczka

Zarówno same leki, jak i recepty na nie, należy przygotować sobie w większych ilościach przed wyjazdem do pracy w Holandii. Warto mieć przy sobie także podstawowe środki przeciwbólowe.

3. Elektronika

Ilość i rodzaj elektroniki to indywidualna kwestia. Dobrym pomysłem jest zabranie dodatkowego, tańszego i starszego smartfona, którego „nie będzie żal”, jeśli zniszczy lub zgubi się podczas pracy.

Więcej na temat pracy w Holandii znajdziesz w Bazie Wiedzy Carrière.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *